Mesto Lučenec vyberie na dani za psa ročne viac ako 30 tisíc eur. Zaslúžia si psíkovia za tie peniaze viac pozornosti?

My, občania tohto mesta, platíme rôzne dane a poplatky. Jednou z nich je aj daň za psa. To asi pozná väčšina z nás. Avšak, čo sa už málokedy dozvieme, je to, aký má z toho mesto finančný prospech. Prečo by sme mali byť informovaní, koľko peňazí spoločne zaplatíme na daniach?  Napríklad, ak my ako občania budeme vedieť viac o finančných možnostiach mesta, tak vieme tomu presnejšie prispôsobiť naše požiadavky na žitie v meste.

Sadzbu dane určuje obec/mesto.

Na začiatok uvediem niekoľko základných informácií. Daň za psa je jednou z miestnych daní a jej výšku určuje obec, v našom prípade Mesto Lučenec. Aktualizuje sa každý rok a vymeriava sa za jedného psíka na jeden kalendárny rok. Teda, podstatné je vidieť rozdiel v tom, že výšku neurčuje štát, ale konkrétna obec resp. mesto.

Za posledné 4 roky vybralo mesto Lučenec na daniach za psa 127 356 €.

Ak sa pozrieme na konkrétne čísla, môžeme si spočítať, koľko peňazí sa v našom meste dostane do mestskej pokladnice za určité obdobie. V tomto konkrétnom prípade nás bude zaujímať obdobie 4 rokov, čo je presne jedno volebné obdobie.

V roku 2015 to bolo 34 249 €, následne v roku 2016 to bolo 33 848 €. V roku 2017 mesto vybralo na dani za psa sumu 31 713 €. Aktuálny rok 2018 ešte nie je ukončený, avšak z predbežnej správy je možné zistiť, že to je suma 27 546 €. Na tento rok sa v ešte rozpočte počíta s navýšením príjmu z dane za psa, teda suma nie je konečná.

Ak si to zrátame, dostaneme sumu 127 356 €. Za 4 roky to je celkom slušná suma peňazí, čo poviete?

Aký máte dojem z použitia peňazí vybraných z dane za psa?

Teraz by som sa na danú situáciu pozrel očami občana mesta. Vieme, že sme za 4 roky zaplatili viac než 120 tisíc eur, avšak ako občania nevieme, na čo sa tie peniaze minuli. Súhlasím s tým, že mesto kupuje vrecúška na psie exkrementy a aj že má náklady na výstavbu košov, kam tieto vrecúška môžeme odhodiť. To je všetko v poriadku, proti tomu nenamietam.  Avšak ja osobne som si ako občan nevšimol v tejto oblasti výraznejšiu aktivitu mesta. Inak povedané, nepamätám si, že by ma v tejto súvislosti ohromil nejaký projekt.

Čo by sa s tým mohlo dať robiť? Výzva aj pre každého, kto má dobrý nápad.

Teraz budem trochu váhavý. Mám niekoľko návrhov, akým spôsobom by sme v našom meste mohli  spríjemniť život našim štvornohým miláčikom a ich majiteľom. Keďže svoj oficiálny volebný program uverejním až za niekoľko dní, dovtedy by som ho rád ešte ponechal v tajnosti.

V každom prípade aj tu platí pravidlo: viac hláv, viac rozumu. Preto uvítam návrh od kohokoľvek, kto má taktiež ochotu pomôcť. Neváhajte ma preto kontaktovať, napíšte mi správu na Facebook, komentujte a podobne. Ako ste si mohli všimnúť, mesto vyzbieralo za dane za psy dostatok finančných prostriedkov. Môžeme byť teda nároční a žiadať od mesta pre psíkov oveľa viac.

Lučenčania zaplatia na dani za psa viac ako 30 tisíc eur ročne…

Priatelia, myslíte si, že by sa vedenie mesta mohlo viac zaujímať o spríjemnenie života psíkov a mačiek v Lučenci? Vo videu a v článku na mojej web stránke sa taktiež dozviete, že naše mesto vyberie na daniach ročne viac ako 30 tisíc eur. Dostane sa našim miláčikom za tieto peniaze adekvátna pozornosť? Napíšte mi, čo si o tom myslíte.

Uverejnil používateľ Svediak Patrik Utorok 25. september 2018