Bod č. 9 Protihluková stena – Jiráskova cesta – začnime o tom hovoriť

Množstvo vecí, ktoré sú v moderných mestách štandardom, je v našom meste skôr utópia. Jednou z takýchto vecí je aj zabezpečiť obyvateľom ochranu pred hlukom a inými negatívami spôsobenými nadmernou premávkou.

Nadjazdom smerom do mesta aj opačným smerom prejde denne tisíce áut. Jiráskova ulica sa nachádza v tesnej blízkosti tejto extrémne frekventovanej príjazdovej cesty a jej obyvatelia znášajú všetky vplyvy tejto cesty už po desaťročia.

Prečo sa tým dodnes nikto nezaoberal? Čísla toho prezradia veľa. Mesto Lučenec má približne 26 000 obyvateľov. Ak počítame iba dospelých, je to stále obrovské množstvo voličov. Na Jiráskovej ulici býva niekoľko stoviek obyvateľov. Opäť, ak počítame iba dospelých, je to pre vedenie mesta už menej podstatné číslo voličov. Výstavba protihukovej steny niečo stojí, nie každý bude súhlasiť a tí, ktorí by si ju želali, už nie sú zaujímavým terčom záujmu politikov z vedenia mesta.

Musíme si to priznať a je potrebné o tom hovoriť – politika je väčšinou zákulisná hra plná vypočítavých krokov. Na obyvateľov sa myslí iba posledný rok pred voľbami a na investície sa vyberajú hlavne také projekty, ktoré zabezpečia dostatok hlasov vo voľbách. Projekty, ktoré stoja pomerne veľa peňazí a zabezpečili by maximálne pár stoviek hlasov, sa odkladajú do zásuvky.

Čo môžeme v tejto oblasti urobiť? Jednoznačne začať o tom hovoriť, argumentovať a nenechať sa v žiadnom prípade odradiť. To je jediná cesta, ako dosiahnuť viac pre obyvateľov, nielen Jiráskovej ulice, ale aj iných mestských častí.